- Maksuttomat Talous tutuksi -koulutukset ovat vuosittaisia opettajien talousaiheisia täydennyskoulutuksia. Tarjolla on vinkkejä taloustaitojen opetukseen ja talouden ajankohtaisluentoja huippuasiantuntijoiden kertomana.
- Tänä vuonna koulutukset järjestetään Helsingissä perjantaina 1.9. ja Tampereella perjantaina 8.9. Helsingin tilaisuuteen voi osallistua myös etänä. Ilmoittautuminen päättyy 23.8.
- Koulutukset on suunniteltu erityisesti historian ja yhteiskuntaopin ja matematiikan opettajille, kotitalous- ja luokanopettajille, rehtoreille, opoille ja opettajiksi opiskeleville.
- Koulutus sopii opettajille niin ala- ja yläkouluissa kuin lukioissa. Osallistuminen ei vaadi aikaisempaa osallistumista tai taustatietoja.
Talous tutuksi -koulutukset järjestetään syksyisin. Koulutukset järjestävät yhdessä Talous ja nuoret TAT, Finanssiala, Historian ja yhteiskuntaopin opettajien liitto HYOL, Opetushallitus, Pörssisäätiö, Oikeusministeriö, Suomen Pankki ja Tilastokeskus.
Vuotuiset opettajien maksuttomat täydennyskoulutukset kokoavat 200–300 opettajaa yhteisiin koulutuspäiviin. Järjestäjät kokoavat vuosittain vahvan asiantuntijakaartin pitämään huolta opettajien taloustietojen ajantasaisuudesta.
Syksyn 2023 koulutuksessa tutustutaan muun muassa Suomen Pankin talouskatsaukseen, sijoittamisen megatrendeihin sekä vakuutusyhtiön ja eläkeyhtiön vastuullisiin sijoituksiin. Mukana on myös poliitikkopaneeli, talousporinapajat kouluastekohtaisesti sekä tietoiskut talousopetuksen työkaluista.
Finanssiyhtiöistä LähiTapiolan ja Ilmarisen asiantuntijat Lauri Saraste ja Eveliina Leino kertovat opettajille suurten vakuutusmaksu- ja eläkevarojen vastuullisesta hallinnoinnista ja sijoittamisesta – siitä, miten suurella varallisuudella pystytään ohjaamaan maailmaa kestävämpään suuntaan.
Opettajien ilmoittautuminen tapahtumiin on käynnissä ja päättyy 23.8.
Helsingin koulutuksen ohjelma 1.9.2023
Klo 08.45-9.20: Aamukahvit
Klo 9.20-9.30: Talous tutuksi avaussanat: Pekka Timonen, kansliapäällikkö, Oikeusministeriö
Klo 09.30-10.25: Suomen Pankin talouskatsaus 40 min + keskustelu 15 min rahapolitiikan ja euroalueen talouden toimiston toimistopäällikkö Markku Lehmus
Klo 10.25-10.30: Tauko
Klo 10.30-11.15: Megatrendit sijoittamisessa, Pörssisäätiö, toimitusjohtaja Sari Lounasmeri
Klo 11.15-12.00: Miten vakuutusyhtiö/eläkeyhtiö käytännössä tekee vastuullisia sijoituksia? Sijoitusjohtaja Lauri Saraste, LähiTapiola
Klo 12.00-12.50: Lounas, Ravintola Sunn
Klo 13.00-13.45: Poliitikkopaneeli, panelistit Markus Lohi (Keskusta), Atte Harjanne (Vihreät), Hanna Sarkkinen (Vasemmistoliitto) ja Ville Valkonen (Kokoomus). Talouguru-kilpailun finalisti Ilmari Pietikäinen (Etelä-Tapiolan lukio) kommentoi
Klo 13.45-14.15: Koulutusastekohtainen talousporinapaja, josta siirtyminen iltapäiväkahville
Klo 14.15-15.05: Faktat pöytään taloustilastoilla- taloustilastojen haku ja hyödyntäminen, tietoasiantuntija Katrina Tiainen ja kehittämispäällikkö Matti Paavonen, Tilastokeskus
Klo 15.10-15.55: Tietoiskut talousopetuksen työkaluista, Etänä olevat voivat valita mihin tietoiskuun osallistuvat.
Klo 15.55-16.00: Tilaisuuden päätös
Tampereen koulutuksen ohjelma 8.9.2023
Klo 08.45-9.30: Aamukahvit
Klo 09.30-10.25: Suomen Pankin talouskatsaus 40 min + keskustelu 15 min rahapolitiikan- ja tutkimusosaston päällikkö Juha Kilponen
Klo 10.25-10.35: Tauko
Klo 10.30-11.15: Megatrendit sijoittamisessa, Pörssisäätiö, toimitusjohtaja Sari Lounasmeri
Klo 11.15-12.00: Miten vakuutusyhtiö/eläkeyhtiö käytännössä tekee vastuullisia sijoituksia? Yritysvastuupäällikkö Eveliina Leino, Ilmarinen
Klo 12.00-13.00: Lounastauko, Hotelli Tornin lounas
Klo 13.00-13.45: Poliitikkopaneeli, Oras Tynkkynen (Vihreät), Jouni Ovaska (Keskusta). Kommentoimassa Talousguru-finalisti Enna Mikkilä, Seinäjoen lukio
Klo 13.45-14.15: Koulutusastekohtainen talousporinapaja, josta siirtyminen iltapäiväkahville
Klo 14.15-15.00: Tietoiskut talousopetuksesta 3 x 15min
Klo 15.00-15.45: Taloushistoriakävely
Klo 15.45-16.30: Paikallisen perheyrityksen tarina, Saarioinen
Klo 17.00: Afterit. Paikkana Cafe Katto. Tarjolla lipukkeella oma Talous tutuksi-drinkki. Ohjelmassa verkostoitumista ja keskustelua
Jäikö kysyttävää?
|Ota yhteyttä aiheen asiantuntijaan
Janoatko lisää?
Tähän aiheeseen liittyviä uutisia ja kolumneja