FA:n jäsenpankeilta suositus pikamaksuasetuksen velvoittamaan maksunsaajan tarkistamiseen

Kuvituskuva
FA:n jäsenpankkien laatimassa suosituksessa on kyse suomalaisten pankkien yhdessä sopimasta kansallisesta tavasta tarkistaa yritysasiakkaiden pankeille lähettämien maksuaineistojen maksunsaajat. Kuva: Shutterstock
  • Finanssiala ry:n (FA) jäsenpankit ovat laatineet suosituksen maksuaineistojen tarkistamiselle.
  • Suositus liittyy EU:n pikamaksuasetukseen, joka velvoittaa pankit ja muut maksupalveluntarjoajat tarjoamaan 9.10.2025 alkaen maksunsaajan tarkistamispalvelua euromääräisille tilisiirroille EU-alueella.
  • Maksuaineistoja lähettäville yrityksille ja yrityksille palveluja tarjoaville ohjelmistotaloille maksunsaajan tarkistuspalvelu aiheuttaa myös järjestelmämuutoksia.
  • Maksunsaajan tarkistuksessa käytetään samaa sanomastandardia kuin maksuaineistoissa.
  • Tarkempaa tietoa maksunsaajan tarkistuksen palvelusta saa omasta pankista.

 

FA:n jäsenpankit ovat laatineet yhteistyössä kansallisen suosituksen EU:n pikamaksuasetuksen edellyttämästä maksunsaajan tarkistuspalvelusta maksuaineistoille. 

Pikamaksuasetuksen mukaan maksajan pankin on tarkistettava 9.10.2025 alkaen saajan pankilta, vastaavatko maksajan antamat tiedot saajan pankissa maksunsaajan nimeä ja tilinumeroa.  Pankki ilmoittaa maksajalle, jos tiedot eivät vastaa tai jos ne eivät täysin vastaa toisiaan. Menettely koskee sekä SEPA-pikasiirtoja että perinteisiä SEPA-tilisiirtoja. Palvelun tarkoituksena on vähentää virheellisiä tai petoksiin liittyviä maksuja.

”Suosituksessa on kyse suomalaisten pankkien yhdessä sopimasta kansallisesta tavasta tarkistaa yritysasiakkaiden pankeille lähettämien maksuaineistojen maksunsaajat. Maksuaineiston maksunsaajan tarkistamisessa käytetään kansainvälistä ISO 20022 -standardin pain.001-sanomaa, johon myös maksuaineistot perustuvat”, kertoo FA:n maksuliikeasiantuntija Miia Zitting.

Pikamaksuasetuksen mukaan yritysasiakkailla on oltava mahdollisuus valita, haluaako yritys maksunsaajan nimen ja tilinumeron tarkistuspalvelun käyttöönsä (opt-in) vai lähetetäänkö maksuaineistot ilman vertailupalvelua (opt-out).

Jos yritysasiakkaat päättävät tarkistuttaa maksujen saajatiedot, ne voivat tehdä sen ennen maksuaineiston lähettämistä pankkiin. Pankin tarjoamasta kanavasta löytyy maksunsaajan tarkistuksille erillinen aineistotyyppi, jolla aineisto lähetetään ainoastaan maksunsaajan tarkistukseen, ei maksatukseen. Tarkistuksen tulokset välitetään asiakkaalle maksupalautesanomana.

Tarkemmat tiedot maksunsaajan tarkistamisen palvelusta saa kustakin pankista.

”Pankit julkaisevat omat ohjeistuksensa ohjelmistotaloille ja asiakkailleen”, Zitting toteaa.

Suositus on osa FA:n ylläpitämää ISO 20022 maksuopasta.

Jäikö kysyttävää?

|

Ota yhteyttä aiheen asiantuntijaan