EU:n alueella on huomattava voimavara, joka usein unohtuu talouskasvua ja investointitarpeita koskevassa keskustelussa. Eurooppalaiset kotitaloudet eivät juuri sijoita varallisuuttaan pörssimarkkinoille tai yksityisiin sijoitustuotteisiin. Tässä suhteessa EU on Yhdysvaltoja pahasti jäljessä.
EU:n paljon puhuttu pääomamarkkinaunioni, josta käytetään myös nimeä Investointien ja vaurastumisen unioni (Investment and Savings Union) tavoittelee juuri yksityisen varallisuuden mobilisoimista. Se mahdollistaisi investointeja kestävään kasvuun. Investointitarve on niin huomattava, että pelkillä julkisilla panostuksilla tavoitteeseen ei päästä. Samalla se edistäisi kansankapitalismia ja yksityisten ihmisten mahdollisuuksia vaurastua.
Suomessa hallituksen toimet kansankapitalismin edistämiseksi ovat olleet ristiriitaisia. Ohjelmassaan Petteri Orpon (kok) hallitus sitoutui eläkesäästämisen elvyttämiseen, mutta kehysriihessä se poisti vapaaehtoiseen eläkesäästämiseen liittyvän veroedun kokonaan. Päätös kulkee vastavirtaan EU-tasollakin, jossa etsitään keinoja, joilla ihmisten omaa varautumista eläkkeisiin halutaan edistää.
Ursula vor der Leyenin missiokirje finanssikomissaariehdokas Maria Luís Albuquerquelle on täynnä erinomaisia toimeksiantoja. Ne velvoittavat komissiota perkaamaan sääntelyä sen mahdollistamiseksi, että uutta pääomaa saataisiin liikkeelle markkinoille. Ratkaisevan tärkeää on nyt, että EU-lainsäätäjät ottavat selkeyttämisen ja perkaamisen tavoitteet käytännössä tosissaan.
Suomen elinkeinoelämä kannattaa pääomamarkkinoiden kehittämistä. Se on tehtävä sääntelystä johtuvia pullonkauloja karsimalla ja markkinaehtoisesti. Silloin julkinen valta ei sääntelyllä valitse voittajia, vaan yksityiset toimijat tekevät sijoituspäätöksensä itsenäisesti.
Yksityiskohtainen tai ristiriitainen sääntely lisää kustannuksia toimijoille ja viime kädessä asiakkaille. Sääntelyä, kuten myös valvontaa pitää yhtenäistää. EU:n toimivimpia käytäntöjä ei kannata romuttaa, vaan niitä pitäisi pyrkiä levittämään muuallekin. Sijoittamisen ja säästämisen suotuisaa ilmapiiriä on rakennettava jäsenmaissa. Pääomamarkkinoiden kehittämisen hyvää momentumia kannattaa hyödyntää nyt.
Mari Pekonen-Ranta
johtaja, EU-asiat
Finanssiala ry
Santeri Suominen
lakimies, pääomamarkkinat
Elinkeinoelämän keskusliitto
Kirjoitus on julkaistu myös Helsingin Sanomien mielipidesivulla.
Jäikö kysyttävää?
|Ota yhteyttä aiheen asiantuntijaan
Janoatko lisää?
Tähän aiheeseen liittyviä uutisia ja kolumneja